Безлігатурні брекети – це прекрасний ортодонтичний винахід для тих, хто не планує частих візитів до лікаря для корекції та чищення ортодонтичних конструкцій. Саме про ці ортодонтичні системи ми й поговоримо в нашій статті.
Що таке самолігуючі безлігатурні брекети?
Як видно із самої назви, головною відмінністю таких брекетів від інших ортодонтичних пристосувань є відсутність лігатур – дротиків, за допомогою яких зазвичай кріпляться дуги. Така система дозволяє забезпечити вільне ковзання дуги, завдяки чому значно зменшується тиск на зуби. Таким чином, у пацієнта не буде виникати больових відчуттів навіть у перші дні ортодонтичного лікування.
Надійно зафіксувати дугу і при цьому дати їй можливість вільного переміщення в безлігатурних брекетах вдається за рахунок пристосування спеціального закриваючого механізму – кліпси.
Самолігуючі брекет-системи: плюси і мінуси
Безлігатурні брекети стали цінним винаходом у сфері ортодонтії, вони мають масу переваг, на особливу увагу серед яких заслуговують наступні:
- зручність (завдяки згладженим краям, відсутності лігатур і гачків дискомфорт під час носіння самолігуючих брекетів мінімальний і відчувається тільки в перші дні після їхньої установки);
- естетичний зовнішній вигляд (безлігатурні конструкції не змінюють колір під впливом харчових барвників);
- гігієнічність (чистка ортодонтичних конструкцій є проблемою для більшості пацієнтів і завжди викликає в них труднощі, проте самолігуючі системи дозволяють без особливих проблем доглядати за зубами; завдяки відсутності лігатур вдається уникнути нальоту та значного скупчення їжі на елементах брекетів). Однак будь-яка брекет-система потребує ретельного догляду. Обов’язково потрібно використовувати спеціальні ортодонтичні щітки та іригатори;
- відсутність обмежень при хворобах пародонту (самолігуючі брекети – це єдиний вид ортодонтичних конструкцій, який можна встановлювати пацієнтам із захворюваннями пародонту);
- мінімальна кількість візитів до лікаря (пацієнтам із безлігатурними брекет-системами не знадобиться відвідувати ортодонта частіше, ніж один раз в 6-8 тижнів; зазвичай під час прийому лікар просто замінює стару дугу на нову та закріплює її за допомогою кліпс-фіксаторів).
Зверніть увагу, що корекція прикусу буде однаково ефективною як із застосуванням лігатурних, так і безлігатурних брекетів. І хоча дехто стверджує, що носіння самолігуючих брекет-систем значно скорочує термін лікування, насправді тривалість виправлення прикусу залежить від типу та ступеня розвитку зубної аномалії.
Як і будь-яке ортодонтичне пристосування, самолігуючі системи мають свої недоліки. До мінусів можна віднести:
- високу вартість;
- невелике число фахівців із необхідною кваліфікацією (далеко не в кожній ортодонтичній клініці можна знайти лікаря, що надає послуги установки самолігуючих брекет-систем; особливо актуальною ця проблема є для невеликих населених пунктів);
Фахівці підкреслюють, що визначальну роль у процесі виправлення прикусу в пацієнта відіграє не тип встановленої брекет-системи, а кваліфікація лікаря та дотримання його рекомендацій щодо лікування.
Різновиди безлігатурних брекетів
На даний момент існує три типи самолігуючих ортодонтичних конструкцій:
- класичні (стандартні брекети, що виконуються з металу зі сріблястим напиленням);
- естетичні (брекет-системи, виконані з кераміки або сапфіру, що практично непомітні на зубах);
- частково естетичні (в конструкції комбінуються металеві та керамічні елементи, за рахунок чого брекети, хоча й залишаються помітними, але не надто виділяються на фоні зубного ряду).
На окрему увагу заслуговують самолігуючі лінгвальні брекети, що встановлюються на задній поверхні зубів. Завдяки такому способу фіксації для сторонньої людини ортодонтичне пристосування залишиться повністю непомітним.
Виправлення неправильного прикусу – це необхідна процедура не тільки для дитини, але й для дорослої людини. Зубощелепні аномалії можуть стати причиною захворювань пародонту, систематичних головних болів і порушень жувальної функції. Пам’ятайте, що чим раніше розпочнете лікування, тим швидше і легше воно буде проходити. Якщо у вас є дитина, обов’язково відведіть її на консультацію до ортодонта, коли їй виповниться 5-6 років. Це допоможе запобігти серйозним негативним наслідкам, які можуть виникнути при неправильному розвитку прикусу в ранньому віці.