Що таке прикус? Прикус – це фактично змикання верхніх і нижніх зубів між собою.
Коли верхні і нижні зуби змикаються правильно, то це називається нейтральним або нормальним прикусом. На жаль, сьогодні лише невелика частина населення Землі має правильний прикус. У більшості людей спостерігається порушення змикання верхнього і нижнього зубних рядів і в такому випадку ми говоримо про патологію прикусу або неправильний прикус. Які ж саме бувають види неправильного прикусу? Перед тим як почати розбирати окремо кожен з видів варто зазначити, що на практиці рідко зустрічаються ізольовані форми, як правило маємо справу з комбінацією різних видів неправильного прикусу.
При глибокому прикусі верхні різці перекривають нижні різці більше, ніж на половину. А іноді настільки, що при зімкнутих зубних рядах за верхніми різцями не видно нижніх. В більшості випадків такий прикус призводить до надмірного стирання передніх зубів: як верхніх, так і нижніх. В старшому віці такі зуби стають дуже короткими, виглядають непривабливо. А ще внаслідок вираженого стирання сильно оголюються чутливі волокна зубів, що провокує в уражених зубах біль при вживанні холодної, гарячої, кислої, солодкої їжі.
Це протилежність до глибокого прикусу. При цій патології, як правило, не змикаються передні зуби (хоча іноді буває відкритий прикус в бокових ділянках). При цьому між верхніми і нижніми різцями формується вертикальна щілина, оскільки верхні різці не перекривають по висоті нижні. Така патологія призводить до неможливості правильно відкушувати їжу (люди в таких випадках замість розрізати їжу різцями відривають її). В цей же час на бокові зуби створюється надмірне функціональне навантаження, оскільки всю роботу вони повинні виконувати без допомоги різців та ікол. Така ситуація часто призводить до надмірного стирання бокових зубів. При відкритому прикусі в бічних ділянках людина не може жувати. Зуби ніби і є, але в той же час вони не працюють за призначенням.
При перехресному прикусі зубні ряди не співпадають по ширині один з одним. При цьому, наприклад, верхній зубний ряд не перекриває по ширині нижній, а навпаки – верхні бокові зуби знаходяться всередину від нижніх. Перехресний прикус буває односторонній (зворотне перекриття бокових зубів лише з однієї сторони), двосторонній (з обох сторін), передній (коли в процес втягнуті і передні зуби, як правило, лише на одній стороні).
Які недоліки такого прикусу? В першу чергу порушення жування. Часто такий прикус блокований, тобто людина не може довільно рухати нижньою щелепою відносно верхньої для забезпечення повноцінного пережовування, а всі рухи дуже обмежені. При односторонньому перехресному прикусі нижня щелепа в більшості випадків зміщена вліво або вправо відносно центральної осі лиця. Це порушує симетричність лиця, формується перекошене обличчя. А ще часто такі люди не можуть тримати голову рівно, нахиляючи її в бік протилежний до наявної патології.
Дистальний прикус
Якщо говорити про порушення змикання між зубними рядами, то дистальний прикус зустрічається найчастіше. Він характеризується тим, що верхній зубний ряд виступає вперед відносно нижнього. Є два різновиди цього прикусу. При першому верхні різці надмірно нахилені вперед, і через це між верхніми і нижніми різцями утворюється горизонтальна, так звана сагітальна, щілина. При цьому порушується функція відкушування їжі, а сильно виступаючі вперед верхні різці легко зламати в момент травми. При другому типі дистального прикусу верхні різці навпаки нахилені назад, і як правило формують глибокий прикус. Негативний вплив при такому типі прикусу аналогічний до глибокого. А крім того, таке змикання частіше за інші патології призводить до проблем зі скронево-нижньощелепними суглобами.
Ця патологія прикусу характеризується зміщенням нижнього зубного ряду вперед по відношенню до верхнього. При легкій формі передні зуби можуть змикаються без перекриття верхніми нижніх, а прямо – ріжучими краями різців. Це ще називається прямий прикус. У важких випадках нижні різці виходять занадто далеко вперед, і тоді верхні різці ховаються за ними. На зовнішності людини такий тип прикусу проявляється вираженим і виступаючим вперед підборіддям.
Загальним недоліками усіх патологій прикусу є те, що в першу чергу страждає функція жування. Звичайно це не означає, що людина не може нічого з’їсти. Але чим краще пережована їжа, тим краще вона засвоюється. І в першу чергу це стосується таких важливих компонентів їжі як вітаміни та мікроелементи. Неправильне змикання зубів провокує в тій чи іншій мірі стирання зубів. Також можуть поступово розвиватись ускладнення в суглобах (хруст, клацання, біль). Часто через неправильне співвідношення верхніх і нижніх зубів порушується вимова певних звуків. І не менш важливою проблемою є те, що порушення прикусу призводять до порушення естетики не лише усмішки, а й цілого лиця. Оскільки щелепи формують значну частину обличчя людини, то недоліки у них самих, як правило, відображаються на порушенні гармонії, симетрії лиця людини.