Сучасні брекет-системи – це ефективний спосіб виправлення прикусу та корекції неправильно сформованого зубного ряду. І хоча зазвичай потрібен певний час, щоб звикнути до ортодонтичної системи, особливого дискомфорту Ви не відчуєте. Тим не менш, установка брекетів передбачає зміни не тільки у зовнішності, але й у способі життя. В першу чергу, мова йде про коригування звичного раціону. Далі ми поговоримо про те, що лікарі рекомендують вживати в їжу в період виправлення прикусу, а від чого радять відмовитися.
Особливості харчування в перший тиждень ортодонтичного лікування
Тривалість періоду адаптації є індивідуальною для кожного пацієнта, однак зазвичай вона складає близько тижня. В цей час може виникати враження, що зубна кістка стала вкрай крихкою. Такі відчуття пов’язані з тиском, який брекет-система чинить на зуби. Прискорити процес адаптації та знизити тиск можна за рахунок зміни свого харчування.
В першу чергу, спеціалісти не радять вживати тверду їжу та рекомендують віддавати перевагу різним йогуртам, пюре, кашам та іншим продуктам подібної консистенції. Овочі та фрукти придатні до вживання після подрібнення в блендері. У перші дні після установки брекетів слід включати до раціону молочні продукти (ряжанку, кефір, рідку сметану) та бульйони. Незабаром дискомфорт зникає. Пам’ятайте: поки Ви носите брекети, необхідно чистити зуби після кожного прийому їжі.
Які продукти не можна вживати в період носіння брекетів?
До числа продуктів, від яких лікарі радять тимчасово відмовитися пацієнтам із брекетами, належать в’язкі кондитерські вироби. Наприклад, тягучі цукерки, такі як іриски, можуть прилипнути до елементів брекет-системи та викликати її пошкодження. Подібна необережність також здатна спровокувати виникнення захворювань ротової порожнини. В період носіння ортодонтичних конструкцій зуби більш схильні до карієсу, ніж у звичайний час. Несвоєчасне видалення залишків їжі з брекетів може викликати серйозне подразнення ясен і призвести до необхідності зняти брекети.
Пацієнтам, які носять брекет-систему систему, не рекомендується вживати крижану або занадто гарячу їжу. Перепади температур вкрай негативно впливають на брекети та можуть сприяти відклеюванню замочка, що погано позначиться на процесі виправлення прикусу. Уникайте контрастів і не вживайте гарячі напої в поєднанні з десертами із морозилки. Стоматологи стверджують, що навіть на здорові зуби різкі перепади температур чинять руйнівну дію.
Любителям м’ясних страв також рекомендується ввести обмеження до свого раціону. Волокна продуктів тваринного походження здатні досить щільно застрягати між елементами ортодонтичної системи, і видалити їх у такому випадку буде вкрай непросто. Рішенням цієї проблеми може стати вживання ніжних сортів м’яса, порізаних на дрібні шматочки.
Якщо ви належите до числа людей, яким було встановлено естетичні конструкції (пластикові, сапфірові або керамічні брекет-системи), список продуктів, які є небажаними до вживання в їжу, буде дещо ширшим. До категорії заборонених потрапляють напої, що характеризуються високим вмістом барвників. Газована вода, чай, міцна кава та деякі соки можуть негативно вплинути на зовнішній вигляд ортодонтичних систем. І хоча сучасні технології виробництва брекетів зводять такий ризик до мінімуму, не рекомендуємо Вам перевіряти на міцність той чи інший різновид системи виправлення прикусу.
Наскільки важливою є дієта в період носіння брекетів?
Якщо Вам не вдається повністю відмовитися від улюблених страв, включайте їх до свого раціону в невеликих кількостях і вживайте вдома, а не в громадських місцях. Ретельно стежте за гігієною ротової порожнини, щоб ортодонтична установка не завдавала дискомфорту. Всі перераховані рекомендації мають великий вплив на ефективність лікування, а їхнє недотримання може призвести до продовження терміну носіння брекетів. Крім того, поради спеціалістів допоможуть Вам уникнути появи проблем із ортодонтичними системами (запалення слизової оболонки та ін.)
І хоча брекети вимагають введення певних обмежень до вашого повсякденного життя, варто пам’ятати, що вони є тимчасовими, а лікування в кінцевому підсумку позитивно вплине не тільки на Ваш зовнішній вигляд, але й на здоров’я. Якщо у Вас виникли будь-які питання з приводу носіння брекет-системи та особливостей її установки, Ви можете задати запитання нашим спеціалістам у вкладці «Запитай у ортодонта» на нашому сайті.
Отже, під час проходження ортодонтичного лікування слід дотримуватись наступних рекомендацій щодо харчування:
- варто відмовитись від вживання хрусткої, смаженої їжі, вафель, хлібців, печива, жувальних гумок, халви, ірису, оскільки така їжа прилипає до брекетів;
- тверді овочі та фрукти перед вживанням потрібно подрібнювати, будь-яким зручним для вас способом, крім кусання;
- сушками, бубликами, сухарями ви можете пошкодити брекети;
- не вживайте дуже гарячі або холодні продукти (різниця температур може призвести до погіршення характеристик брекет-системи). Морозиво заборонено!
- при лікуванні естетичними брекетами не вживайте каву, чай та інші продукти, які мають забарвлюючий ефект;
- уникайте контактних видів спорту.