Чи відомо Вам, що у кожної другої дитини спостерігається неправильний прикус? Ця проблема є набагато серйознішою, ніж може здатися на перший погляд, оскільки вона може спричинити такі неприємні наслідки, як стирання емалі, порушення пропорцій обличчя та біль у щелепному суглобі. Як визначити, чи наявне порушення прикусу у Вашої дитини? Зверніться за консультацією до фахівця.
Особливості дитячої ортодонтії
Пильна увага до розвитку зубів і щелепи в ранньому віці дозволяє уникнути серйозних проблем в майбутньому, саме тому дитяча ортодонтія активно розвивається з кожним роком. Коли формування щелепи ще до кінця не завершилося, без особливих зусиль вдається вирішити навіть найскладніші завдання. Головне в такій справі – це наявність кваліфікованих лікарів і сучасної спеціалізованої апаратури.
Важливою відмінністю дитячого ортодонтичного лікування є особливий психологічний підхід до виконання різних медичних операцій, який кардинально відрізняється від лікування дорослих. Із урахуванням особливостей дитячої психіки, лікарі-ортодонти використовують спеціальні методики, що допомагають зняти в дитини відчуття страху, яке виникає при відвідуванні лікаря, та максимально знизити больові відчуття і дискомфорт.
У сучасних клініках, які спеціалізуються на стоматології для дітей, маленькі пацієнти відчувають на собі справжню турботу медичного персоналу, за рахунок чого у них змінюється уявлення про лікарів і лікарні в цілому. Діти починають розуміти, що похід до лікаря – це не страшна неприємна подія, а проста необхідність, яка навіть може приносити приємні емоції. Наприклад, у процесі очікування своєї черги дитина може грати, малювати та дивитися мультфільми в спеціально відведеному для цього місці. І хоча стоматолог для більшості дітей завжди вважався найстрашнішим лікарем, сучасні фахівці здатні змінити це усталене правило.
Дитяча ортодонтія займається виправленням зубів та прикусу, змінених внаслідок шкідливих звичок. Якщо ваш малюк часто дихає ротом, не зовсім правильно ковтає, незвично позиціонує язик під час розмови і ковтання – все це може стати причиною неправильного прикусу. Виправити ситуацію допоможуть знімні (пластинки, активатори, капи) чи незнімні апарати (брекет-системи).
З раннього віку (від 0 до 6 років), коли ще зарано говорити про ортодонтичне лікування, основне завдання батьків – не допустити розвитку шкідливих звичок, наприклад, закусування губ, щік, прокладання язика між зубами, а також дисфункції дихання (ротове, а не носове дихання), ковтання і мови. Адже саме вони призводять до порушень розвитку зубощелепної системи. При цьому особливу увагу треба приділити профілактичним заходам, наприклад, грудному вигодовуванню.
З ортодонтичної точки зору, грудне вигодовування корисне тим, що тренує у дитини круговий мʼяз рота, щік та язика, а також формується правильне носове дихання.
Якщо у мами немає можливості вигодовувати грудьми, варто подбати про те, щоб дитина їла з пляшечки, в сосці якої дірочка була б маленького розміру, щоб навантаження на круговий мʼяз було достатнім. Якщо дитина користується соскою-пустушкою, то вона повинна мати анатомічну форму. Завдяки цьому язик буде знаходитись в правильному положенні.
Варто памʼятати, що відучувати від такої соски дитину потрібно не пізніше, ніж в 2 роки, а також те, що спати дитині із соскою не можна!
Порушення прикусу через вплив шкідливих смоктальних звичок можна виправити завдяки пластинкам Хінца. За формою вони нагадують соски-пустушки, а тому стануть у нагоді, якщо треба допомогти малюку відвикнути від смоктання пальцю чи пустушки. Пластинки Хінца застосовуються для лікування діточок віком від 1,5 до 5 років.
Ще одним добре відомим і перевіреним засобом, який може допомогти при корекції прикусу у дітей є трейнер. Він застосовується для лікування дітей віком від 2 до 5 років.
Чим займається дитяча ортодонтія?
Ортодонтія для дітей охоплює широкий спектр діяльності. Вона включає в себе профілактичні заходи та діагностику розвитку щелепних аномалій на найбільш ранніх етапах, а також усунення подібних відхилень.
Дитяча ортодонтія має кілька напрямків, серед яких виділяють:
- профілактику формування аномалій дитячої зубощелепної системи;
- лікування вже наявних аномалій (мова йде про порушення прикусу, а також різні етапи формування аномалій окремих зубів і зубних рядів);
- проведення ортодонтичного лікування перед виконанням ортопедичних процедур у дітей;
- корекцію неправильного положення окремих зубів і форми зубної дуги;
- перебудова жувальної та мімічної мускулатури із застосуванням спеціальної апаратури (зазвичай виконується у віці 14-16 років);
- реабілітація пацієнтів, які мають вроджену форму аномалії зубощелепної системи (найбільш ефективно лікування буде протікати при своєчасному виявленні вроджених вад);
- проведення ортопедичних процедур, що дозволяють сформувати правильний прикус.
Серед сприятливих методик, які застосовуються для виправлення дитячого прикусу, особливе місце займають силіконові активатори, що дозволяють підкоригувати зубний ряд ще не етапі його формування. Щоб запобігти деформації зубного ряду під час передчасного випадання молочних зубів використовуються заміщувальні пластинки і спеціальні утримувачі простору між зубами. За допомогою таких нехитрих засобів вдається домогтися формування красивого зубного ряду.
Методи дитячого ортодонтичного лікування
Профілактика та лікування аномалій зубощелепної системи в дитячій ортодонтії здійснюється за рахунок використання знімних і незнімних апаратів. Розглянемо докладніше кожен із типів.
Знімні ортодонтичні конструкції
Являють собою силіконові трейнери та пластинки для зубів, які виготовляються з якісної пластмаси. Можуть встановлюватися дітям від 3-х до 13 років. Знімні апарати виконуються індивідуально для кожної дитини. Деякі з них призначені для постійного носіння, інші – тільки для нічного.
Головна функція таких конструкцій – це профілактика розвитку аномалій у період випадання молочних зубів, розширення зубної дуги та активація росту нижньої чи верхньої щелепи.
Незнімні конструкції
В даному випадку мова йде про відомі всім брекети, що виготовляються з пластика, кераміки або металу. Вони можуть встановлюватися в віці 13-14 років. Брекет-система ефективна при усуненні будь-яких деформацій зубощелепної системи.
Методика лікування завжди обирається відповідно до віку дитини. Наприклад, установка вічної пломби на молочних зубах неможлива, може йтися лише про тимчасові заходи.
Причини формування неправильного прикусу в дітей
Серед основних причин появи зубощелепних аномалій виділяють негативний вплив наступних факторів:
- захворювання на рахіт;
- аденоїди;
- тривалий перебіг запальних захворювань носової порожнини, що дають ускладнення;
- використання пустушки після народження протягом занадто тривалого періоду часу;
- наявність шкідливих звичок, таких як прикушування щік або губ.
Зубощелепні аномалії досить часто стають причиною розвитку хвороб пародонту та карієсу. Що більш ранньою буде стадія виявленої зубної аномалії, то швидше та ефективніше буде протікати лікування маленького пацієнта. Саме тому батькам рекомендується приводити дитину на огляд до стоматолога регулярно (як мінімум, раз на півроку).
Сучасні дитячі стоматологи мають у своєму розпорядженні прості, але в той же час ефективні апарати, що допомагають посприяти динамічному розвитку м’язів ротової порожнини дитини.
Підготувати малюка до походу в поліклініку необхідно заздалегідь. У перший раз можна обійтися без виправлення зубів або проведення будь-яких інших процедур. Попередній похід на консультацію допоможе дитині зрозуміти, що за дверима лікарського кабінету не ховається нічого страшного. Оскільки запущені дефекти можуть переростати в важкі хвороби, дуже важливо проводити зі своїми дітьми роз’яснювальні бесіди на тему обов’язкового регулярного відвідування лікаря. Це допоможе не тільки зберегти здоров’я дитини, але й позбавить її від страхів перед зверненням до лікаря.