Виправленням прикусу та попередженням розвитку зубощелепних аномалій займається ортодонтія. І якщо в деяких випадках неправильний прикус негативно впливає виключно на зовнішній вигляд людини, то в інших ситуаціях він може сприяти розвитку різних захворювань і викликати серйозні проблеми зі здоров’ям.
Незнімні апарати в ортодонтії
Брекет-система – це найбільш ефективний сучасний спосіб усунення зубощелепних дефектів. І хоча виправлення прикусу за допомогою незнімних конструкцій викликає відчутний дискомфорт на першому етапі лікування, саме брекети дозволяють досягти ідеального результату.
Завдяки таким ортодонтичним системам виправлення дефектів зубного ряду стало можливим у будь-якому віці, а не тільки на етапі формування постійного прикусу в дітей. Однак що раніше пацієнт звернеться до лікаря-ортодонта, то менше часу та коштів йому знадобиться витратити на лікування.
У медичній практиці використовується кілька різновидів брекет-систем. Для одних людей визначальне значення має зручність ортодонтичної конструкції, для інших головну роль відіграє її зовнішній вигляд, а деякі пацієнти можуть дозволити собі тільки найбільш бюджетний варіант. У наступному пункті мова піде про основні особливості типів сучасних брекет-систем.
Види брекетів
До списку найбільш популярних видів незнімних ортодонтичних конструкцій входять:
- класичні металеві брекети;
- естетичні керамічні та сапфірові брекети;
- лінгвальні брекети;
- системи з комбінованих матеріалів.
Ортодонтичні конструкції з металу – це найпоширеніший тип брекетів. Незважаючи на те, що такі системи виправлення прикусу вважаються порівняно недорогими, вони також відомі як найнадійніші. Головним і, мабуть, єдиним недоліком металевих брекетів є їхній непривабливий зовнішній вигляд, через який багато хто відмовляється від установки таких конструкцій.
Сапфірові та керамічні брекети майже непомітні на зубах, за рахунок чого й користуються широкою популярністю, особливо серед дівчат. Досягти такого ефекту вдається завдяки тому, що брекет-системи з даних матеріалів можна підібрати під природний відтінок зубів пацієнта. Під час носіння брекетів із кераміки та сапфіра в пацієнтів не виникає алергічних реакцій і великого дискомфорту, проте обидва види цих ортодонтичних систем відрізняються досить високою вартістю. Крім того, пацієнтам з сапфіровими та керамічними системами виправлення прикусу зазвичай потрібно відвідувати лікаря частіше, ніж пацієнтам, які віддали перевагу металевим конструкціям.
Лінгвальні брекети абсолютно не помітні на зубах, тому що вони встановлюються з внутрішньої сторони зубного ряду. Такі конструкції рідше за інші викликають запалення ясен, однак їхнім мінусом вважається можливе порушення дикції на першому етапі носіння ортодонтичного апарату. Коли лінгвальні брекети виготовляються індивідуально з урахуванням особливостей будови зубного ряду пацієнта, проблем із дикцією вдається уникнути.
Вартість брекетів
Найчастіше головним питанням, яке цікавить пацієнтів, що планують ортодонтичне лікування, є вартість брекет-систем. Дати однозначну відповідь на це питання лікар може тільки після діагностики зубощелепної аномалії конкретного пацієнта та вибору відповідної ортодонтичної конструкції. Це два ключові чинники, без яких назвати точну ціну брекетів буде неможливо, тому для початку слід обов’язково записатися на консультацію до ортодонта.
Термін носіння брекетів
Незнімні апарати для виправлення прикусу носять в середньому від одного до двох років, проте, залежно від ступеня розвитку аномалії в конкретного пацієнта, тривалість ортодонтичного лікування може варіюватися. Брекети необхідно носити до повного усунення зубощелепного дефекту. Навіть якщо пацієнту здається, що бажаний ефект було досягнуто раніше, ніж ортодонт готовий зняти брекети, лікування в жодному разі не можна переривати, оскільки це може спровокувати рецидив.
Сучасна ортодонтія дозволяє усунути будь-які аномалії зубного ряду. Пам’ятайте, що пройти курс лікування не пізно в будь-якому віці, тому при найменших ознаках наявності зубощелепних дефектів слід обов’язково звернутися до ортодонта.