Якщо ви вирішили розпочати лікування брекетами, а показувати це оточуючим не дуже хочеться, найкращим вибором стануть керамічні брекет-системи, яких практично видно на зубах. Головною перевагою керамічних брекетів є те, що вони не так помітні в ротовій порожнині, як металеві брекети. Їх виготовляють з полікристалічного матеріалу, колір якого ідентичний природному відтінку зубної емалі. Через це керамічні брекети практично непомітні. Окрім того, згідно відгуків пацієнтів, керамічні брекети є більш зручними в користуванні, ніж металеві, і звикання до них проходить значно швидше та простіше. У цій статті ми розглянемо їхні головні переваги та недоліки.
Особливості керамічних брекетів
Перш за все, слід розібратися, що ж собою являють керамічні брекети. Це вестибулярні конструкції, які виготовляються з кераміки та мають природний білий колір, завдяки чому практично непомітні на зубах. Сучасні фахівці стверджують, що керамічні брекети стали не тільки найестетичнішим, але й одним із найбільш ефективних способів вирівнювання прикусу.
Важливою особливістю брекет-систем із кераміки є можливість підібрати їх колір під відтінок вашої зубної емалі. Тільки уявіть, як естетично буде виглядати така система та наскільки невидимою вона буде для стороннього спостерігача. Ви зможете усунути дефекти зубного ряду без особливого дискомфорту, який міг бути викликаний неестетичним зовнішнім виглядом ваших зубів.
Єдина деталь конструкції, що робить брекети злегка помітними – це металева дуга. Вона є важливим елементом системи та не може виготовлятися з інших матеріалів. У деяких випадках на таку дугу наноситься біле напилення, однак такий елемент доведеться змінювати частіше.
Керамічні брекети: плюси та мінуси
Для початку розглянемо позитивні сторони таких систем виправлення прикусу, серед яких:
- надійність (керамічні конструкції більш надійно кріпляться до зубів, ніж металеві, при цьому їхня установка не займає багато часу);
- зручність (брекети не викликають подразнення слизової оболонки та ніяк не впливають на дикцію, крім того, вони виготовляються з матеріалів, які не викликають алергії);
- непомітність (про цей пункт ми вже згадували вище);
- брекети легко знімаються, не залишаючи після себе жовтих плям на зубах.
Незважаючи на всі плюси, які обіцяє установка керамічних брекетів, такі конструкції мають і свої недоліки, такі як:
- тривалість ортодонтичного лікування (через невеликий тиск, який чинять на зуби брекет-системи з кераміки, термін лікування є більш тривалим);
- ціна (вартість конструкцій, виконаних із кераміки, значно вища, ніж ціна металевих брекетів);
- відносна крихкість (такі системи не можуть використовуватися для виправлення складних дефектів, а догляд за ними має бути більш дбайливий та ретельний);
- пацієнту необхідно буде відмовитись від деяких продуктів харчування, які можуть залишати сліди на зубах.
Установка керамічних брекетів
Першим етапом на шляху до встановлення таких конструкцій буде консультація в лікаря-ортодонта. Він проведе ретельну діагностику і призначить Вам індивідуальне лікування, яке буде найбільш ефективним із урахуванням присутніх у Вас дефектів прикусу.
Зазвичай перед установкою брекет-системи проводиться стоматологічне лікування – усунення карієсу та інших захворювань зубів. Процес установки, як правило, займає 2,5-3 години. Найчастіше брекети призначаються пацієнтам із необхідністю легкої корекції зубного ряду або незначними аномаліями, але в більш серйозних випадках може знадобитися хірургічне втручання.
Керамічні брекети поділяються на лігатурні та самолігуючі. У лігатурних керамічних брекетах металева дуга прикріплюється до брекетів за допомогою спеціального еластичного кільця (лігатури). Такі кільця виконані з прозорого матеріалу, тому є зовсім непомітними. У самолігуючих керамічних брекетах замочки є крупнішими.
Зробити свою посмішку красивішою можна в будь-якому віці, але існує стереотип, що брекети слід носити в молодому віці. Тому, якщо Ви не бажаєте привертати до себе велику увагу оточуючих через власний вік, Вам будуть доречними саме керамічні брекети, які є практично непомітними та чудово справляються із завданням виправлення прикусу та вирівнювання зубів.
Як доглядати за порожниною рота в період носіння брекетів?
Оскільки керамічна брекет-система являє собою досить надійну конструкцію, а її елементи не піддаються впливу харчових барвників, особливого догляду вона не потребує. У той же час, догляд за міжзубними проміжками значно ускладнюється після установки брекетів. Швидше за все, Вам буде потрібно придбати іригатори, зубні нитки та спеціальні ортодонтичні щітки.
Звертаємо Вашу увагу не те, що виникнення будь-яких проблем із брекетами вимагає якнайшвидшого втручання ортодонта. Якщо у Вас виникли болі, або Ви помітили, що конструкція була порушена навіть у незначній мірі, відразу ж зверніться до лікаря. Крім того, в процесі лікування пацієнт кілька разів відвідує ортодонта для заміни дуг і профілактичного огляду.
І хоча необхідність корекції прикусу та усунення дефектів зубного ряду визначає лікар, остаточне рішення про встановлення брекетів залишається за Вами.