Порушення прикусу та неправильне розташування зубів спостерігаються в більшої частини дорослого населення планети. Завдяки розвитку ортодонтії вдається усунути всі різновиди подібних патологій. І хоча вибір ортодонтичної системи багато в чому залежить від особливостей і ступеня розвитку зубощелепної аномалії, в деяких випадках обирати відповідну конструкцію для виправлення прикусу може сам пацієнт після консультації з ортодонтом.
Які бувають ортодонтичні апарати за способом фіксації?
Системи корекції дефектів прикусу, залежно від своєї конструкції та конкретного призначення, встановлюються на певний період. Апарати, термін носіння яких є нетривалим, називають знімними. Наприклад, такі ортодонтичні системи можуть використовуватися щодня протягом 1-2 годин. Що ж стосується незнімних конструкцій, то такі системи найчастіше необхідно носити до 2-3 років. Розглянемо більш детально кожен із типів:
- Знімні конструкції для виправлення прикусу зазвичай потрібно носити кілька годин на добу. Необхідний час їхнього носіння визначає лікар-ортодонт, який займався діагностикою зубощелепного дефекту. В більшості випадків знімні апарати призначають у дитячому віці, коли ще немає можливості використовувати брекети. За допомогою знімних конструкцій лікарям вдається відкоригувати неправильний прикус на найперших етапах його формування. Це дозволяє уникнути тривалого та дорогого ортодонтичного лікування в майбутньому.
- Незнімні конструкції, на відміну від попереднього типу апаратів для корекції прикусу, встановлюються на досить тривалий термін. Такі системи в основному називають брекетами (хоча трапляються також інші різновиди) та вони здатні впливати на зуби в різних площинах, завдяки чому з їхньою допомогою лікарям вдається усунути будь-який зубощелепний дефект.
Незнімні ортодонтичні апарати: головні особливості
Цей тип ортодонтичних конструкцій включає в себе допоміжні та зміцнюючі елементи, а також опорну та діючу частини. За допомогою незнімної техніки можна зміщувати окремі групи зубів і керувати ходом виправлення прикусу протягом усього процесу лікування.
У перші дні після установки брекети можуть завдавати відчутного дискомфорту, однак процес адаптації в пацієнтів зазвичай не займає багато часу. Кожен брекет кріпиться до окремого зуба, завдяки чому ортодонти досягають максимально точних і легко прогнозованих результатів лікування.
Пацієнтам, які носять незнімну ортодонтичну апаратуру, необхідно особливу увагу приділити гігієні порожнини рота, оскільки нехтування рекомендаціями лікаря в цьому питанні може призвести до серйозних негативних наслідків. Частинки їжі, що залишаються на незнімній конструкції, можуть викликати карієс або захворювання пародонту. Для правильного догляду за зубами та брекетами потрібно придбати спеціальні засоби та проконсультуватися в ортодонта з приводу техніки догляду за ротовою порожниною. Крім того, пацієнтам, яким було встановлено брекети, рекомендують дотримуватися особливої дієти.
Знімні ортодонтичні апарати
Головна функція знімних систем – це виправлення аномалій, пов’язаних із розташуванням зубів і щелепи. Найпопулярнішими ортодонтичними апаратами такого типу стали зубні пластини. Вони виготовляються зі спеціальної пластмаси індивідуально для кожного пацієнта та кріпляться до зубів за допомогою металевих кламерів. У деяких випадках конструкція може включати в себе пружини та гвинти. Випрямити криві зуби за допомогою пластинки вдається за рахунок дротяних дужок або петель, які монтуються до її конструкції. Для розширення зубного ряду зазвичай використовується спеціальний гвинт, який вставляється між половинками пластини.
Знімні ортодонтичні апарати – це ідеальний варіант для корекції прикусу в маленьких дітей. Вони не завдають великого дискомфорту та їх завжди можна зняти на прохання дитини. Тим не менш, вони будуть ефективними лише у виняткових випадках, коли прикус тільки починає формуватися та значні порушення ще не виникли.
У той же час, постійні ортодонтичні апарати, які необхідно носити протягом декількох років, здатні виправити навіть найскладніші зубощелепні аномалії. Вони однаково ефективні як для дітей, так і для дорослих. Щоб підібрати для себе або своєї дитину найбільш оптимальний варіант конструкції для усунення зубного дефекту, проконсультуватесь у лікаря-ортодонта, який зможе дати відповідь після проведення ретельної діагностики.