Близько 20% населення з часом виявляє в себе щілину між передніми зубами, яку стоматологи називають діастемою. Деякі вважають її неприємною аномалією, іншим же вона здається оригінальною особливістю. Чи несе діастема якусь шкоду здоров’ю або просто є неестетичним зубним дефектом? Саме про це піде мова в нашій статті.
Діастема – аномалія чи особливість?
Незалежно від того, як до такого дефекту ставиться сам пацієнт, спеціалісти класифікують діастему як одну зі стоматологічних аномалій. Її ширина зазвичай коливається від 1 до 6 мм, проте в окремих випадках досягає і 10 мм. Всупереч поширеній думці, щілина між зубами не завжди утворюється на верхній щелепі. Хоча діастема нижньої щелепи більш рідкісне явище.
Оскільки в деяких людей діастема є ледь помітною, а іншим завдає значного естетичного дискомфорту, точної відповіді на питання про необхідність її усунення дати неможливо. Багато ортодонтів все ж наполягають на ліквідації дефекту, оскільки вони впевнені, що діастема не тільки порушує зовнішню естетичність зубного ряду, на й негативно впливає на здоров’я, а також сприяє розвитку пародонтиту та інших зубних захворювань.
Причини винивнення діастеми
Досить часто можна спостерігати ситуації, коли не тільки в одного з батьків, але й у дитини з’являється щілина між передніми зубами. Таке спостереження наштовхує на думку, що причиною появи діастеми є спадкова схильність. Дійсно, цей стоматологічний дефект може передаватися генетично, однак існують також інші причини появи діастеми, серед яких:
- Наявність специфічних шкідливих звичок. Наприклад, дефект передніх зубів досить поширений у людей, які часто їдять насіння. Щоб уникнути неприємних наслідків, очищуйте зерна вручну. Появі діастеми також можуть сприяти інші звички: обгризання кінчиків олівців або занадто пізнє відлучення від соски в ранньому віці.
- Фізіологічні особливості. Йдеться про губну вуздечку, що росте занадто низько та вважається найбільш поширеною причиною появи щілини між зубами. Коли вуздечка знаходиться дуже близько до краю ясен, вона заважає правильному розташуванню різців.
- Аномалії кісткової перегородки. Неправильний розвиток щелепи може сприяти утворенню інтервалу між передніми зубами.
- Викривлення прикусу. Ризик утворення діастеми підвищується за наявності патологій, які характеризуються неправильним розташуванням всієї центральної групи зубів.
- Несвоєчасне випадання молочних зубів. До формування аномалії може призвести як занадто швидка, так і занадто пізня заміна молочних зубів корінними.
- Наявність патологій, які безпосередньо пов’язані з передніми різцями. Серед них фахівці особливо виділяють мікродентію, під час якої спостерігається зменшений розмір одного або декількох зубів.
Корекція діастеми може здійснюватися тільки після ретельної діагностики, що дозволить уникнути рецидивів і забезпечить стабільний позитивний ефект. В процесі діагностики лікар враховує такі основні критерії:
- спадковість;
- особливості та тип дефекту щелепи;
- ступінь формування прикусу;
- розташування вуздечки над зубами;
- відстань між зубами;
- певні побажання пацієнта щодо корекції.
Методи усунення діастеми
Хорошою новиною є той факт, що корекції піддається абсолютно будь-який вид діастеми. Позбутися щілини між передніми зубами можна кількома сучасними способами, що не викликають дискомфорту як у дорослих, так і у дітей. Після діагностики лікар визначає, який із способів буде найбільш ефективним для конкретного пацієнта. Розглянемо докладніше кожну з існуючих методик:
- ортопедичний спосіб (лікар підбирає вініри, що за відтінком збігаються з зубною емаллю пацієнта, та з їхньою допомогою закриває щілину між зубами);
- ортодонтичний спосіб (корекція здійснюється за допомогою брекетів; пацієнтам старше 12 років рекомендується виконувати корекцію діастеми саме із застосуванням ортодонтичних конструкцій);
- хірургічний спосіб (передбачає усунення щілини між зубами за рахунок підрізання вуздечки під губою; таке операційне втручання допомагає значно знизити тиск на коронки та дозволяє гарантувати відсутність рецидивів у майбутньому);
- терапевтичний спосіб (полягає в усуненні зубного дефекту за допомогою нарощування із застосуванням сучасних пломбувальних матеріалів, які миттєво застигають).
Якщо Ви не можете вирішити, чи варто Вам позбавлятися діастеми, радимо проконсультуватися в спеціалістів, які продіагностують присутню у Вас аномалію та нададуть всі необхідні рекомендації.