Ортодонтичне лікування можна розділити на наступні етапи: консультація стоматолога-ортодонта, підготовка до ортодонтичного лікування, фіксація брекетів, процес лікування за допомогою брекетів, зняття брекетів. Розглянемо детально кожний етап.
P.S. Варто зазначити, що обов’язкова умова фіксації брекет-системи ― попередньо повна санація ротової порожнини.
Етапи лікування брекетами:
1. Консультація
Для початку необхідно оцінити ситуацію пацієнта і скласти план лікування після первинного огляду. Це розгорнута бесіда, в ході якої демонструється на комп’ютері приклади і докладно пояснюють деякі моменти. Ви не зобов’язані приймати рішення відразу після консультації. У вас буде можливість спочатку все обміркувати.
2. Діагностика
Етап, який проводиться для того, щоб отримати всю детальну інформацію про Вашу ситуацію з прикусом. Для лікування брекетами світові стандарти зазвичай мають на увазі такі діагностичні дані: спеціальні рентгенівські знімки – телерентгенограма і ортопантомограма, діагностичні моделі та відбитки зубних рядів, фотографії зубів і обличчя. Далі проводиться аналіз отриманих даних, а потім разом з пацієнтом складаємо план лікування.
3. Обговорення плану лікування
Обговорення плану майбутнього лікування, тривалості, вартості, виду брекетів, цілей. Підписання договору.
Принциповим у плані лікування є:
- чи буде лікування з видаленням зубів або без видалення;
- тривалість лікування;
- характер зміни обличчя пацієнта після виправлення прикусу;
- якою брекет-системою буде проводитися лікування;
- як проводитиметься ретенційний період лікування.
4. Установка брекетів
Найбільш значущий етап лікування. Чим точніше брекети будуть приклеєні, тим рівніше в підсумку у вас будуть зуби. У конструкції сучасних брекетів є особливі характеристики, завдяки яким вони стають унікальними для певного зуба. Це незвичайні шматочки кераміки, металу або сапфіра. Це неймовірно точні і складні пристосування, положення зубів в яких запрограмовано в трьох площинах простору.
5. Вирівнювання зубів
Вирівнювання є обов’язковим і найпершим етапом лікування. Залежно від конкретної ситуації він може тривати від восьми до дванадцяти і більше місяців. Відбуватиметься вирівнювання за допомогою впливу спеціальних дротяних дуг. Ці дуги ми будемо міняти від слабких до сильних. Після установки в брекет дузі доводиться зігнутися відповідно нерівному розташуванню зубів. Однак сучасні ортодонтичні дуги володіють «пам’яттю форми», тобто завжди прагнуть повернутися до свого початкового рівного стану. Таким чином, дуга через брекети передає зубам слабкі сили для поступового їх переміщення в правильні положення.
Для того, щоб у майбутньому досягти оптимального положення зубів в процесі вирівнювання, може знадобитися переклеювання деяких брекетів. А щоб оцінити становище брекетів по відношенню до коріння зубів, багато пацієнтів вважають за краще робити ортопантомограму, тобто рентгенівський знімок всіх зубів.
Проте в другій половині етапу вирівнювання будуть відбуватися менші зміни, що стосуються в основному зміни положення коренів зубів. Потрібно бути терплячими і розуміти, що відсутність видимих великих змін не означає, що «нічого не відбувається». Лікування йде вперед, просто ми приступили до «підводної частини айсберга», яка не дуже помітна пацієнтові, але нітрохи не менш важлива. Щоб повністю вирівняти положення зубів ми повинні пройти через певну послідовність дуг.
6. Виправлення прикусу
Коли зуби “стануть рівними”, слід зайнятись виправленням прикусу. Етап може тривати довго, якщо порушення сильні. Однак більш серйозна корекція прикусу – це вплив не на окремі зуби, а на зубні ряди цілком. Для такого впливу застосовуються так звані “жорсткі” дуги. Вони встановлюються тільки після повного вирівнювання зубів «м’якими» дугами на попередньому етапі. Незважаючи на це, після установки жорстких дуг зуби можуть відчувати навантаження, і можливі больові відчуття. Просто кожна задача вирішується на певному етапі лікування. На етапі виправлення прикусу самі дротяні дуги виконують в основному опорну роль – «рейок», уздовж яких переміщаються зуби. У разі, коли лікування буде проходити разом з видаленням зубів, то ортодонт почне закривати проміжки між зубами.
Для виправлення прикусу використовуються спеціальні пружини, еластичні ланцюжки, апарати і міжщелепові еластики. Про еластики слід сказати окремо. Еластики – це спеціальні ортодонтичні резиночки, які пацієнт буде сам одягати між брекетами верхніх і нижніх зубних рядів для того, щоб виправляти прикус. Це одна з небагатьох частин лікування, яка залежить повністю від пацієнта.
Виправлення прикусу починається тільки після повного вирівнювання зубів і може тривати від 3 до 24 місяців і більше, залежно від вираженості порушень. На цьому етапі головним є виправлення глибини прикусу, суміщення нижнього і верхнього зубних рядів при їх невідповідності, закриття просторів від видалених зубів у випадку з видаленням і т. д.
7. Завершальний етап
Для остаточного результату дуже важливим є завершальний етап. На цьому етапі ми деталізуємо положення зубів і встановлюємо верхні і нижні зуби в хороші контакти один з одним. Даний етап вимагає теж обов’язкового носіння еластиків. І те, наскільки правильно ви їх носите, залежить результат. Відвідування повинні проходити один раз на місяць. Від кооперації пацієнта в процесі лікування буде залежати термін завершення. Тим не менше, лікування рідко завершується швидше, ніж зазначено в плані, проте може дещо затягнутися, якщо Ви не будете дотримуватися всіх рекомендацій. Як правило, на завершальному етапі лікування необхідно використовувати міжщелепові еластики 2-3 місяці.
8. Зняття брекетів і установка ретейнеру
Коли будуть досягнуті всі цілі лікування, можна буде зняти брекети. Як правило, це здійснюється у декілька кроків:
- Установка ретейнерів. На внутрішню поверхню нижніх і верхніх передніх зубів приклеюються спеціальні утримуючі “дужки”. Які утримують ваші зуби у “новому” положенні;
- Зняття брекетів. Цей довгоочікуваний процес займає всього кілька хвилин та є абсолютно безболісним.
- Полірування поверхні зубів – очищення поверхні зубів і видалення залишків клею.
Отож, вперед до красивої посмішки!