Здорові зуби – це запорука красивої чарівної посмішки, проте важливу роль відіграє не тільки відсутність карієсу, але й правильний прикус. На щастя, сучасна ортодонтія дає можливість коригувати різні зубні дефекти за порівняно незначний період часу. Всупереч поширеній думці, ефективність корекції зубів за допомогою брекетів не знижується з віком, хоча вік 12-14 років і вважається найбільш сприятливим періодом для їхньої установки.
Термін, протягом якого необхідно носити брекети, є індивідуальним для кожного пацієнта. Він визначається виключно після проведення відповідної діагностики. За допомогою брекетів вдається досягти наступних цілей:
- вирівнювання нижнього та верхнього зубного ряду;
- правильний ріст нових зубів;
- зменшення відстані між зубами;
- виправлення прикусу;
- переміщення зубного ряду (для тих, у кого відсутній один зуб).
Як відбувається установка брекетів?
Час прийшов! Діагностику проведено та план лікування розроблений. Тепер брекети можуть бути встановлені.
- Перш ніж лікар-ортодонт зможе зафіксувати брекети на зубах, він проводить чищення за допомогою спеціальних щіток і поліролей. Підготовка поверхні зубів.
- Потім він робить поверхню зубів шершавою за допомогою спеціального гелю, щоб адгезив встановився міцно та надійно.
- Як тільки поверхню зубів буде оброблено, на них із використанням спеціальних позиціонуючих інструментів і адгезива встановлюються брекети. Установка брекета.
- У більшості випадків спеціальний клей полімеризується під дією особливого світла протягом декількох секунд на кожному брекеті. Потім лікар-ортодонт фіксує дугу – частина системи, яка виконує всю корекцію.
- Еластичні лігатури (маленькі гумові колечка) встановлюються на кожен брекет для запобігання випаданню дуги. Самолігатурні брекет-системи утримують дугу за допомогою кліпс, що запобігає необхідності використання еластичних лігатур.
- Після установки та фіксації дуги система брекетів готова до роботи.
Оскільки брекети здійснюють сильне навантаження на зуби, дуже важливо, щоб зуби були здоровими. Саме тому перед установкою ортодонтичного апарату для вирівнювання прикусу, необхідно вилікувати карієс. Лікування карієсу до установки дозволяє значно знизити підсумкову вартість корекції.
Навіть незначні захворювання пародонту можуть призвести до запалення ясен після установки брекетів, тому своєчасне лікування є необхідною умовою для подальшого виправлення прикусу.
Досить поширеним є питання про те, чи можливо встановити брекети тільки на одну щелепу. У практиці сучасних ортодонтів такі випадки зустрічаються, хоча й досить рідко. Це пояснюється тим, що ефективна корекція кривизни зубів і неправильного прикусу зазвичай неможлива без установки брекет-систем на обидві щелепи. Як правило, на нижню щелепу встановлюються металеві системи, а на верхню – естетичні брекети.
Перші дні з брекетами
Фіксація брекетів може займати тривалий час, проте ця процедура є безболісною. У перші дні після фіксації можуть з’явитися незначні больові відчуття та дискомфорт. Це нормально і є ознакою адаптації порожнини рота до чужорідного тіла. Якщо симптоми не зникають та/або стають сильно вираженими, слід проконсультуватися з лікарем.
Догляд за брекетами
Дуже важливо підтримувати брекети в чистоті. Недотримання правил догляду за ними може призвести до появи карієсу та захворювань ясен, що негативно вплине на лікування та сприятиме збільшенню необхідного терміну носіння брекетів.
Чистка брекетів передбачає щоденне виконання певних дій. Розглянемо основні рекомендації, які лікар радить виконувати пацієнтам, яким було встановлено брекети:
- зуби необхідно чистити після кожного прийому їжі (зубну нитку рекомендується використовувати не менше двох разів на день);
- після чищення слід ретельно прополоскати ротову порожнину (носіть із собою невеличке дзеркальце, за допомогою якого Ви зможете перевірити, чи не залишилося в брекетах частинок їжі після чистки);
- рекомендується користуватися зубною пастою, що містить фтор.
Як вибрати брекети?
Існує два основних типи брекет-систем, залежно від способу їхньої установки:
- вестибулярні брекети – конструкції, що розміщуються з зовнішнього боку зубного ряду;
- лінгвальні брекети – конструкції, що кріпляться з внутрішнього боку зубного ряду.
За своїм матеріалом брекет-системи поділяються на керамічні, металеві, пластикові та сапфірові. Основними критеріями, якими слід керуватися при виборі брекетів, є Ваші естетичні уподобання та фінансові можливості. При цьому всі системи гарантують Вам однакову ефективність і кінцевий результат, відмінність полягає лише в тому, наскільки комфортно Ви будете себе почувати, вибравши той чи інший варіант.
Існує також досить ефективна та комфортна альтернатива брекетам – знімні капи з силікону (прозорі елайнери). Незважаючи на всю привабливість такого варіанту, він підходить виключно для випадків, коли необхідно підкоригувати лише незначні дефекти. За допомогою ортодонтичних пластинок іноді можна виправити невеликі зубні дефекти в дітей.
Чи болять зуби при встановленні брекетів?
Ми звернули увагу на це питання, оскільки воно цікавить більшість людей, які планують усунути зубні дефекти. Щоб дати найбільш повну відповідь, ми детально розповімо, як саме відбувається установка брекет-системи.
Лікар підганяє ортодонтичний апарат під розмір і форму щелеп конкретного пацієнта. Кожен із елементів брекет-системи при цьому закріплюється на окремому зубі, чого вдається досягти за рахунок використання спеціального клею. Після цього всі замочки з’єднуються дугами. Чи болять при цьому зуби? Ні, процедура абсолютно безболісна, оскільки під час установки жоден із нервів не зачіпається.
Незважаючи на відсутність болю, певний дискомфорт від брекетів все ж відчувається. Вам доведеться протягом кількох перших днів звикати до стороннього предмету, проте з часом Ви практично перестанете його помічати. Дотримання гігієни ротової порожнини та процедура прийому їжі в перший час буде дещо відрізнятися від звичної, тому доктор прояснить Вам основні правила догляду за ортодонтичним апаратом.
Після установки брекетів спеціальні дуги чинять досить сильний тиск на зуби. Кваліфікований ортодонт розраховує все таким чином, щоб він був оптимальним для корекції зубів, але не викликав при цьому сильних больових відчуттів. У процесі переміщення зубів може спостерігатись легкий та короткочасний біль.
Якщо у Вас низький больовий поріг, рекомендуємо відразу ж поставити до відома лікаря, який буде займатися установкою брекет-системи. В таких ситуаціях, як правило, не так сильно затягуються гвинти та призначаються знеболювальні препарати.
Нерідко біль у пацієнтів спостерігається при заміні дуг, проте він є слабким і нетривалим. Якщо протягом декількох днів після встановлення брекетів біль не припиняється, слід в обов’язковому порядку звернутися до лікаря-ортодонта для з’ясування причин. Більшість новітніх моделей брекет-конструкцій не тільки не викликають болю, але й забезпечують абсолютний комфорт при їхньому носінні.
Чи виникає біль при знятті брекетів?
На щастя, ця процедура абсолютно безболісна та відбувається значно швидше, ніж установка брекетів. На першому етапі з застосуванням спеціального пінцета з кожного замочка знімаються гумові кільця. Далі лікар знімає дугу та від’єднує замочки від поверхні зубів. При знятті залишків клею з поверхні зубної емалі можуть виникнути неприємні відчуття, проте болю Ви при цьому не відчуєте.
Неправильний прикус і наявність зубних дефектів не тільки приносять дискомфорт, але й стають основною причиною небажання відкрито посміхатися. Порушення прикусу – це серйозна проблема, що присутня в багатьох людей, проте в останні роки її легко виправити. Якщо Ви хочете вже найближчим часом стати щасливим володарем красивої сяючої посмішки, не варто відкладати візит до лікаря.
![]() |
![]() |
![]() |