Широко відомо, що неправильний прикус є не лише косметичною проблемою, але й показником, що свідчить про проблеми зі здоров’ям. І хоча в більшості випадків для усунення порушень прикусу хірургічне втручання не потрібне, за наявності у пацієнта серйозних дефектів використання одних лише ортодонтичних конструкцій буде недостатньо. На щастя, за допомогою кваліфікованих фахівців і сучасного обладнання операцію вдається виконати не тільки швидко, але й із мінімальним дискомфортом для пацієнта.
Кому може знадобитися виправлення прикусу хірургічним шляхом?
Щелепно-лицева хірургія необхідна в тих випадках, коли установка брекет-систем і є не ефективною або може спричинити собою погіршення стану пацієнта. Зазвичай хірургічне втручання потрібне за наявності помітних скелетних деформацій другого або третього класу, що виражаються у вигляді аномального розміру підборіддя та щелеп. Серед найбільш поширених показань до виправлення прикусу хірургічним шляхом спостерігаються:
- наявність вроджених вад щелепного розвитку;
- порушення мови;
- явна асиметрія лиця;
- відчуття дискомфорту при відкушуванні їжі;
- верхня зона лицевого скелета сильно деформована;
- наявність дисплазії підборіддя;
- деформація черепного зводу;
- губи пацієнта змикаються не до кінця;
- наявність комбінованих деформацій лицевого скелета.
Незалежно від того, вродженими чи набутими будуть описані вище дефекти, їх необхідно усунути, оскільки неправильний прикус є серйозною проблемою, що може призвести до таких наслідків, як порушення мови, виникнення захворювань травної системи, сильні зубні болі, швидке стирання зубів та емалі, а також повне руйнування та втрата зубів.
Найбільшою проблемою, що виникає при порушенні прикусу, є той факт, що людині стає надзвичайно важко пережовувати їжу. В результаті хірургічного втручання вдається усунути скелетні деформації, змінити зовнішність і налагодити психічний стан пацієнта.
Протипоказання до проведення операції
Виправлення неправильного прикусу хірургічним шляхом протипоказано пацієнтам, у яких спостерігаються:
- інфекційні захворювання;
- погане згортання крові;
- підтверджені патології кісткової тканини;
- онкологічні захворювання;
- хвороби ендокринної та кісткової систем;
- серцево-судинні патології;
- цукровий діабет;
- психічні розлади.
Хірургічне виправлення прикусу: етапи
При хірургічній зміні прикусу лікарі дотримуються такої послідовності дій:
- підготовка пацієнта (обстеження та комп’ютерне моделювання);
- безпосередньо операція;
- реабілітаційний період.
За допомогою відносно нової технології комп’ютерного моделювання вдається створити нове обличчя, що стане ескізом, який ілюструє майбутній ефект операції. Ретельне обстеження пацієнта допомагає з’ясувати точну причину деформації.
Тонкощі проведення операції будуть багато в чому залежати від характеру аномалії, проте в більшості випадків вона здійснюється в такій послідовності:
- введення пацієнта в загальний наркоз (анестезія);
- виконання надрізів в ротовій порожнині (дозволяє звільнити щелепні кістки);
- зміщення кісток у правильне положення;
- фіксація кісток щелепи за допомогою шурупів і пластинок;
- накладення шини (не знімається протягом двох тижнів після операції).
Тривалість операції визначається її складністю та кількістю кісток, які потребують виправлення. Як правило, час проведення оперативного втручання не перевищує 6 годин, однак процедура може тривати і значно менше (близько години).
Реабілітаційний період після операції
Для людей, у яких виникає необхідність у виправленні прикусу, найбільш тривалим етапом його корекції вважається післяопераційна реабілітація. Протягом перших годин після хірургічного втручання на голову пацієнта накладають пов’язку, що дозволяє здавлювати підборіддя і щоки, утримуючи їх у певному положенні. У період носіння шини заборонено широко відкривати рот і робити різкі рухи головою.
Щоб уникнути інфікування відразу після операції пацієнтові призначаються антибіотики. Шви знімають приблизно на 12-14 день після проведення операції, після чого спеціальні гумки кріплять вже на брекет-системи. Після чотирьох місяців пацієнтові знімають гвинтові укріплення. Після хірургічного втручання в людей досить часто виникають проблеми з вимовою, труднощі під час прийому їжі, а також синці та інші неприємності. Однак, незважаючи на всі труднощі та наслідки операції, слід визнати, що вона дозволяє домогтися високих результатів.
Виправлення прикусу хірургічним шляхом відрізняється мінімальними ризиками виникнення ускладнень у процесі операції або після її завершення. Описані вище побічні ефекти – це природна реакція організму людини, що незабаром проходить і не залишає негативних відбитків на здоров’ї пацієнта. Сучасні технології дозволяють змінювати положення щелепи та прикусу, а також вирішувати проблеми, які раніше усунути було неможливо.