Нерідко на прийомі в лікаря-ортодонта виникає питання про доцільність встановлення брекет-систем під час вагітності. Хоча думки фахівців із цього приводу розходяться, більшість вважає, що виправлення прикусу в вагітної жінки не чинить негативного впливу на здоров’я майбутньої дитини. Тим не менш, носіння ортодонтичних конструкцій може завдати певної шкоди самій жінці. В цій статті мова піде про те, чи варто під час вагітності звертатися до ортодонта, а також про те, як поводити себе дівчатам, які дізналися про своє становище вже після установки брекетів.
Брекети під час вагітності: плюси та мінуси
Питання про можливість проведення ортодонтичного лікування у вагітних викликає певні суперечки, тому що в цей час жіночий організм і без того піддається значним навантаженням. За рахунок змін кісткової тканини зубна емаль у вагітних дівчат стає більш тонкою та крихкою. В той же час, жінки в цей період починають регулярно вживати здорову їжу та пити вітаміни, що позитивно впливає на стан їхніх зубів.
Якщо вагітність настала в процесі ортодонтичного лікування, не турбуйтесь та не поспішайте йти до лікаря з проханням зняти брекет-систему. Можливо, для ефективного виправлення прикусу носити брекети вам доведеться трохи довше, ніж передбачалося. Проте серйозних негативних наслідків очікувати в такому випадку не варто.
Чого остерігатися вагітним під час носіння брекетів?
Як ми вже згадували вище, ортодонтичні конструкції не несуть небезпеки для здоров’я та життя дитини, однак, щоб убезпечити себе від негативних наслідків, вагітним дівчатам краще дотримуватися таких основних правил:
- проведіть рентгенограми, обстеження та здайте аналізи ще до зачаття (якщо вагітність тільки планується);
- вилікуйте карієс перед установкою брекетів;
- приймайте комплекс вітамінів, який включає фтор, калій, кальцій та інші мікроелементи, що позитивно впливають на стан зубів;
- ретельно дотримуйтеся рекомендацій із гігієни ротової порожнини (чистка зубів після кожного прийому їжі, регулярне використання розчинів для полоскання);
- проконсультуйтеся в ортодонта.
Деякі фахівці стверджують, що ортодонтичне лікування проходить краще, коли конструкція була встановлена раніше, ніж настала вагітність, проте дане твердження часто оскаржують інші лікарі.
Особливості ортодонтичного лікування вагітних пацієнток
Вагітним дівчатам, які планують звернутися до лікаря для встановлення брекет-системи, необхідно враховувати деякі нюанси. На першому ж етапі пройдіть діагностику, що передбачає рентгенологічне обстеження. Як відомо, вагітним такі процедури проводити небажано, тому обов’язково попередьте лікаря про ваш статус. Після цього питання про доцільність такого дослідження буде вирішуватися індивідуально.
Гігієна ротової порожнини відіграє для вагітних особливо важливу роль. Оскільки в цей період у жіночому організмі відбувається серйозна гормональна перебудова, навіть невеликий наліт на зубах може призвести до неприємних наслідків, таких як запалення ясен (гінгівіт). Воно може проявлятися не тільки у вигляді незначних ледь помітних почервонінь, але й призвести до кровоточивості м’яких тканин. Єдине, що допомагає уникнути гінгівіту – це регулярна ретельна чистка зубів. Для догляду за ротовою порожниною недостатньо використовувати тільки зубні щітки. Рекомендуємо Вам також придбати зубні нитки, ополіскувачі та іригатори.
Брекети та вагітність: популярні міфи
- Існує поширена думка про те, що у вагітних дівчат зуби легше рухаються та, тому виправлення прикусу відбувається швидше. Насправді, навантаження на зубний ряд при вагітності є таким самим, як і без неї.
- Ще однією популярною помилкою можна назвати твердження про те, що встановлені до настання вагітності брекети не чинитимуть якогось особливого впливу на зубний ряд (про вплив ортодонтичних конструкцій на зуби вагітної жінки згадувалося вище).
Виходячи з усього вищесказаного, дати однозначну відповідь на питання, чи варто вагітним погоджуватися на ортодонтичне лікування, не можна. Все залежить від індивідуальних особливостей організму пацієнтки, наявності в неї бажання виправляти прикус саме в цей хвилюючий період і рекомендацій лікаря-ортодонта.