Чи відомо Вам, хто такий ортодонт і чим він займається? Якщо ні, це означає, що Вам пощастило, і Ви є щасливим володарем рівних зубів і красивої посмішки від природи. Однак багатьом людям, які страждають від порушень прикусу і потребують виправлення зубних аномалій, відомо про сферу діяльності цього лікаря не з чуток.
Ортодонтія – це розділ стоматології, який займається виправленням і попередженням аномалій розташування зубів і порушень прикусу.
Ортодонт – це стоматолог, робота якого полягає в тому, щоб кожен зуб займав відведене йому місце в зубному ряді, а прикус був правильним.
Чим займається ортодонт?
Більшість людей впевнені, що всіх лікарів, які займаються усуненням проблем із зубами та яснами, слід називати стоматологами, однак це дещо помилкова думка. Стоматолог-ортодонт – це більш вузькоспеціалізований лікар, основним напрямком діяльності якого є усунення проблем, пов’язаних із неправильним формуванням прикусу. Він здатний не тільки вирівняти зубний ряд і зробити нашу посмішку красивою та привабливою, але й запобігти розвитку низки захворювань, які можуть бути викликані порушеннями прикусу.
До лікаря-ортодонта зазвичай звертаються для усунення наступних патологій:
- викривлення прикусу;
- порушення жувальної функції;
- неправильна будова мовного апарату та форма зубів;
- дефекти зубного ряду;
- порушена естетика щелепної частини обличчя.
Ортодонтичне лікування передбачає усунення вроджених, спадкових і набутих дефектів. У цій сфері стоматології часто використовуються протези та імплантати, що дозволяють максимально ефективно виправити порушення, викликані неправильним розташуванням зубів. Лікар-ортодонт проводить ретельну діагностику, після чого призначає пацієнтові індивідуальний курс лікування. Серед найбільш поширених діагностичних методів:
- оглядовий знімок черепа;
- комп’ютерна томографія щелепи;
- рентгенівський знімок щелепи;
- рентген обличчя.
Лікар-ортодонт повинен запропонувати декілька варіантів лікування. Однак, перш, ніж розпочинати будь-яке лікування, лікар повинен вияснити причину Вашої патології та детально опрацювати всі її складові. Для цього перед лікуванням проводиться діагностика, яка включає в себе, як мінімум, аналіз рентген-знімків зубних рядів (ортопантомографія або панорамний знімок), бокового знімка голови (телерентгенографія), вимірювання моделей зубних рядів (для цього лікар зніме Вам відбитки зубних рядів), фотографування зубів та лиця. Зверніть увагу: якщо лікар одразу після консультації пропонує установити Вам чи Вашій дитині будь-який ортодонтичний апарат, попередньо не провівши діагностики, найвірогідніше таке лікування буде неефективним, а іноді й шкідливим для Вашого здоров’я.
Заключним етапом будуть профілактичні заходи, спрямовані на запобігання повторного розвитку і прогресування порушень прикусу та аномалій зубного ряду.
В якому віці рекомендується відвідувати лікаря-ортодонта? Перший раз привести дитину на консультацію до лікаря-ортодонта рекомендується у віці 5 років. Саме в цей період у дітей відбувається зміна молочних зубів постійними, тому огляд лікаря допоможе вчасно звернути увагу на патології, що розвиваються, і за необхідності призначити курс лікування. І хоча малюкам не можна встановлювати незнімні брекети, ортодонт підбере для дитини лагідну методику лікування, що буде не менш ефективною. Зазвичай для усунення зубних аномалій і корекції прикусу в дітей використовуються пластинки та знімні трейнери.
Кому необхідне ортодонтичне лікування?
Існує поширена думка, що пацієнтами ортодонта зазвичай стають тільки в підлітковому або дитячому віці, проте практика показує, що його клієнтами нерідко стають і дорослі люди. До головних недоліків виправлення прикусу в дорослих відноситься його порівняно висока вартість і сам факт необхідності носити брекети.
Найбільш сприятливим періодом для лікування в ортодонта вважається період активного росту щелепно-лицьової частини скелета. В старшому віці корекція прикусу також можлива, однак для цього буде потрібно трохи більше часу.
Як стають ортодонтами?
Робота лікаря-ортодонта вимагає не тільки наявності професійних навичок, але й особливих людських якостей. Для такого фахівця надзвичайно важливо вміти встановлювати контакт із будь-яким пацієнтом.
Ортодонт відрізняється від більшості лікарів тим, що бачить свого пацієнта не раз на півроку, а зустрічається з ним регулярно протягом декількох місяців. Більше того, деякі пацієнти спостерігаються в ортодонта протягом декількох років. Насправді хороший лікар повинен не тільки володіти всіма необхідними для роботи знаннями та навичками, але й бути хорошим психологом і просто комунікабельною людиною.
Отримати спеціальність ортодонта набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд. Для цього недостатньо буде закінчити медичний ВУЗ і отримати відповідний диплом. Молодому спеціалісту також буде потрібно пройти інтернатуру та ординатуру. Після цього лікар-початківець зазвичай проходить спеціальні післядипломні курси, що допомагають йому відточити необхідні для роботи навички. У сумі післядипломне навчання ортодонта зазвичай триває близько 4 років.
Ось декілька варіантів пошуку лікаря-ортодонта:
по-перше: Українська Асоціація Ортодонтів. Назва говорить сама за себе, найкращі осередки ортодонтії України доступні, та готові до співпраці;
по-друге: пошукайте в мережі Internet. Зараз чимало людей залишають відгуки, діляться враженнями, позитивними та негативними. Це допоможе зрозуміти з чим Ви маєте справу;
по-третє: порадьтесь з друзями, поцікавтесь у знайомих. Можливо хтось із них уже носив брекет-систему і зможе порадити Вам досвідченого лікаря. До того ж у Вас буде можливість одразу поглянути на результат роботи ортодонта і оцінити його.
Після того, як Ви зібрали інформацію про фахівців у галузі ортодонтії слід перейти до «польових досліджень».
Запишіться на огляд до кількох лікарів-ортодонтів (ціна одного огляду становить близько 200-300 гривень, але водночас він може бути безкоштовним, якщо лікування у лікаря продовжити). А далі вже спостерігайте за ситуацією.
Важливо: Ставтесь з пересторогою до тих лікарів, які розповідаючи про позитивні наслідки лікування, забувають згадувати про його мінуси, про труднощі, які можуть виникнути в процесі. Також пам’ятайте, що ортодонт може запропонувати Вам самостійно обрати ту брекет-систему, яка б була прийнятною за ціною, замість того, а також може рекомендувати брекет-систему, з якою він впевнений у процесі лікування та його результатах.
Не бійтеся ставити питання. Попросіть ортодонта показати його клінічні випадки. Переглянувши фото із зубами попередніх пацієнтів «до» і «після» лікування Ви зможете сміливіше говорити про його кваліфікацію. Але не забудьте поцікавитись, чи траплялись у нього випадки невдалого лікування і якими були причини невдач. Лікар, можливо, не розкаже всієї правди, але його реакція на питання розповість вам набагато більше і ви перевірите, чи чесний він з пацієнтами.
Зверніть увагу на те, чи приємно Вам (Вашій дитині) спілкуватися з цим ортодонтом. Позаяк курс лікування може тривати більше року, вам доведеться відвідати чимало консультацій, а тому налагодження емоційного зв’язку на самому початку важлива річ.
Порада: обирайте одного-єдиного ортодонта, з яким Ви будете працювати навіть тоді, якщо він вирішить покинути клініку, де Ви лікуєтесь. Це важливо, адже скільки лікарів, стільки і поглядів на лікування, а вибір єдиної методики корекції зубів пришвидшить Ваше лікування.
Більше 80% населення планети потребують ортодонтичного лікування, проте багато хто не розуміє його важливості. Тим не менш, рівні зуби – це не тільки запорука гарної посмішки, але й показник здоров’я ротової порожнини і всього організму.