Професор Мирослава Дрогомирецька власним прикладом довела, що без глибоких професійних знань справжній успіх неможливий. Почесний член Європейської та Міжнародної асоціацій ортодонтів, вона не тільки досягла визнання міжнародного медичного співтовариства, але й робить усе можливе для підвищення рівня знань серед лікарів-ортодонтів України. Мирослава Степанівна керує кафедрою ортодонтії Київської Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика, де поряд з викладанням проводить консультації юних пацієнтів. Крім того, вона є засновником Академії безперервної освіти ортодонтів та ініціатором соціальної програми з безкоштовного лікування дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей.
Мирослава Степанівна, як «еволюціонує» людська щелепа останнім часом, яким проблемам вона піддається?
“Наші предки, безсумнівно, не мали такої великої кількості ортодонтичних патологій, яка спостерігається сьогодні. Існує багато теорій, що пояснюють це явище сучасності. І одна з них пов’язує частий розвиток патологій з превалюючим вживанням м’якої, протертої їжі, яка не дає фізіологічного навантаження на зубощелепний апарат, що не сприяє зростанню щелеп. Адже зуби дані нам природою не лише для посмішок, а в першу чергу – щоб відкушувати і пережовувати їжу. Порівняйте раціон первісної людини і сучасника – і все стане ясно. Природа в певному сенсі карає нас: раз ви не вживаєте тверду їжу, значить, зуби вам не потрібні. І сьогодні поширеним явищем серед дітей стає адентія – відсутність зачатків постійних зубів. Мова йде не тільки про восьмі зуби, але і про латеральні різці, і премоляри. Не випадково побутують прогнози про те, що людина майбутнього буде беззубою. Звичайно, вони більше відносяться до сфери фантазії, ніж науки, але наявність передумов до такого майбутнього важко заперечувати. Можливо, через багато тисяч років зуби дійсно стануть людям не потрібні.”
Окрім характеру їжі, що ще спричиняє розвиток зубощелепних патологій?
“Є й маса інших факторів, що викликають ортодонтичну патологію. Наприклад, дуже важлива проблема щільності щелепної кістки. Сьогодні у багатьох дітей в період формування прикусу і лицьового скелета спостерігається недостатня твердість кісткової тканини щелеп – через дефіцит кальцію, фосфору і вітаміну D3. А якщо кістка м’яка, то будь-який чинник – неправильне дихання, неправильне накушування – підвищує ризик розвитку патології. Наша кафедра разом з Інститутом педіатрії та академіком Владиславом Поворознюком з Інституту геронтології якраз досліджує цю проблему. Більш того, ми визначили ще один фактор, який раніше ніхто не брав до уваги – це внутрішньоутробний розвиток зубощелепної системи та вплив на неї процесу пологів. Багато що залежить від запуску дихальних органів в момент появи на світ, від ротації кісток лицьового скелета новонародженого. Буває, що батьки обоє цілком здорові, а у дитини недорозвинена верхня щелепа, причому на серйозному скелетном рівні. І виявляється, що всьому виною родова травма – механізм в основі черепа, який відповідає за розвиток верхньої щелепи, був пошкоджений.”
Відомо, що в організмі все взаємопов’язано. Могли б Ви навести приклади того, як дефекти прикусу погіршують загальне здоров’я?
“Спочатку в людському організмі все ідеально збалансовано. Наш організм – складна саморегулююча система, ціла біохімічна лабораторія, де все направлено на виживання. Але збої в одній системі можуть впливати на інші органи і системи дуже серйозно. По-перше, неправильний прикус – показання до ортодонтичного лікування, але у цього явища бувають дві різні причини – естетична і функціональна. Якщо проблема лежить в суто естетичної площині, пацієнт може жити сто років зі своїми кривими зубами і шкоди його здоров’ю не буде. Але якщо неправильний прикус або звуження зубних рядів є функціональною патологією, то людині загрожують проблеми здоров’я в цілому. До недавнього часу вважалося, що це може привести тільки до карієсу, захворювань тканин пародонту і ще кількох варіантів наслідків. Але сьогодні ми констатуємо, що наслідки ортодонтичної патології можуть бути значно ширші. На проблему прикусу і скронево-нижньощелепного суглоба реагує весь організм. Навіть якщо в неправильному положенні знаходиться лише один зуб, але він наводить до травматичного ефекту при накушуванні, центральна нервова система отримує сигнал не робити цього – уникати хворобливого контакту. Відбувається зміщення скронево-нижньощелепного суглобу, і весь організм починає адаптуватися. Нехай болю немає в самому суглобі, але при цьому постава стає сколіотичною, відбувається деформація хребта і внутрішніх органів, а згодом – і тазу. Все може закінчитися навіть функціональнім вкороченням однієї ноги. Такі пацієнти нерідко страждають головними мігренеподібними болями, вони ходять до масажистів і не можуть зрозуміти, чому у них постійний остеохондроз шийних хребців. Проблеми прикусу здатні приводити до погіршення зору і навіть слуху. І тільки грамотний ортодонт може визначити, де естетична складова неправильного прикусу, а де – функціональна.”
Мирославо Степанівно, Ви перша привезли в Україну незнімні технології, тобто брекет-системи. Напевно, непросто було стати першопрохідцем …
“Це було на початку дев’яностих років, коли в Україні ми мали справу лише із знімними пластинками. Я поїхала на міжнародну конференцію до Москви, де побачила виступ професора Гульзар Оспанової, яка демонструвала незнімну техніку. Вона в свою чергу була першою, хто привіз цю технологію в СРСР з-за кордону. У мене навіть серце тьохнуло – я тоді зрозуміла, що буду цим займатися. Підійшла до неї й кажу: “Я вражена. Чи можна цьому навчитися?” Вона відповіла дуже просто: “Приїжджайте до нас на курси”. Зустріч з нею перевернула все моє життя. Коли я освоїла ці технології сама, я зрозуміла, що наступним завданням буде навчити лікарів працювати з ними. Адже ми привезли апаратуру, якої ще ніхто не вмів користуватися, а незнімна техніка вимагає іншої філософії, іншого підходу в ортодонтії. З цього часу я і почала займатися післядипломною освітою.”
Який відсоток сучасних дітей в Україні має патологію прикусу?
“Вісімдесят відсотків дітей мають проблеми зубощелепної системи! Ми самі проводили епідеміологічне обстеження і прийшли до того, що нормогнатичний, тобто, простіше кажучи, ідеальний прикус – у сучасних дітей вже зустрічається дуже рідко. Практично кожна дитина страждає якщо не простою патологією зубного ряду або окремо розташованих зубів, то значно більш серйозною патологією оклюзії.”
Чи здатне Міністерство охорони здоров’я забезпечити допомогу при таких масштабах проблеми?
“Як головний ортодонт Міністерства скажу, що ми, звичайно, намагаємося допомогти. Відверто кажучи, кількість ортодонтів в країні достатня, але от якість надання допомоги залишає бажати кращого. Тому підвищення якості ортодонтичної допомоги – це одна з наших головних завдань на сьогодні. Адже «брекетирів», як я їх називаю (тих фахівців, які просто клеять брекети), в Україні вистачає. І поки пацієнт розбереться, до якого лікаря варто звертатися, він може витратити багато часу і нервів. Той спеціаліст, який дійсно хоче щось знати і вміти, не боячись мати справу зі складними випадками патологій, повинен пройти дуже довгий шлях підготовки. Це постійне навчання. Саме для цього я заснувала Академію безперервної освіти ортодонтів. Ми запрошуємо відомих закордонних лекторів – фахівців світового рівня, щоб наші лікарі мали можливість вчитися у метрів ортодонтії.
Не можна не відзначити ще одну грань проблеми: бюджетні поліклініки на місцях дуже часто забувають про профілактику і диспансеризацію. Адже найкраще на ранніх етапах виявити проблему і не допустити її посилювання. З іншого боку, дисципліна і свідомість самих батьків сьогодні теж не на висоті. Батьки повинні знати, що в 6-7 років кожна дитина повинна побувати у грамотного ортодонта, який може виявити ризики і часом дуже простими методами попередити складну проблему. У державних поліклініках обслуговування поки що доступно всім, але цього не цінують – пластинки втрачають, ламають або просто не носять. А потім, буває, ще й висловлюють претензії, мовляв «не допомогло». Втім, в будь-якому разі населення має право на ортодонтичну допомогу, і повинен бути якийсь гарантований державою мінімум послуг. Ми в Міністерстві над цим працюємо, хоча це дійсно непросте завдання, якщо врахувати можливості бюджетного забезпечення. Розуміючи цю необхідність, я сама заснувала фонд і створила соціальну програму «Подаруй дитині посмішку», в рамках якої ми безкоштовно лікуємо незнімними ортодонтичними апаратами сиріт та дітей з малозабезпечених сімей. Незважаючи на всі існуючі складнощі, можна з упевненістю сказати, що сучасна ортодонтія в Україні не тільки займається переміщенням зубів, а як ніколи близька до загальної медицини, беручи до уваги здоров’я людини в цілому. І, безсумнівно, такий підхід йде тільки на користь нашим пацієнтам, заради яких ми з вами і працюємо.”